Kwiaty


Niezapominajka

Dlatego też wraz z nastaniem wiosny każdy ogrodnik – nawet ten nieprofesjonalny – stara się urządzić swój ogród tak, by nie tylko wyglądał on ładnie, a też tak, by przez cały rok był on pełen kolorowych mieszanek. Aby to osiągnąć trzeba wybrać takie zestawy kwiatów, które będą zakwitały o różnych porach, tak by wypełniać powstającą po sobie pustkę. Innym rozwiązaniem jest także wybieranie kwiatów, które kwitną przez cały sezon. Jednym z takich rozwiązań są oczywiście niezapominajki. Te piękne, malutkie, niebieskie kwiatuszki kwitną praktycznie przez całe lato, a zaczynają rozwijać się jeszcze na początku maja. Dzięki temu przez cały sezon możemy się cieszyć pięknymi niebieskimi oczkami. Jednak, aby niezapominajki kwitły jak najdłużej muszą mieć po temu odpowiednie miejsce.

 niezapominajki

Aloes

Sukulent pochodzi z rodziny Liliowatych, a jego ojczyzną jest Afryka, południowa Arabia, Madagaskar. Znane jest około 250 gatunków, sprowadzony do Europy około 1700 r. Idealnie nadaje się do uprawy w domu. Należy go mieć !
Większość naszych roślin domowych nocą również, zupełnie jak my, wydziela dwutlenek węgla. Aloes bardzo skutecznie w ciągu dnia go pochłania, a nocą przerabia na zbawienny tlen ! Stawiajmy go w pobliżu, a nawet przy łóżku.
Działanie lecznicze jest niezaprzeczalne:
- Sok dostarcza żywicy aloesowej, z której uzyskana jest alona o działaniu przeczyszczającym.
- Wyrabia się również nalewki na alkoholu.
- Maści na drobne oparzenia.
- Świeży przykładać możemy wprost na rany.
Jedyna wada to taka, że rośnie wolno. Z drugiej strony- nie zajmuje dużo miejsca. Jest więc znakomity do wyrafinowanych ogródków w butelce, czy kompozycji z innymi roślinkami.
Toleruje zaniedbanie. Idealny dla "zapracowanych" lub początkujących.
Stanowisko i pielęgnacja
- Miejsce
Pochodzi z suchych klimatycznie miejsc, toteż najlepsze są parapety okienne.
- Temperatura
Zimą nie niższa niż 12 C i nie wyższa niż 16 C. Z powodzeniem znosi nawet 7 C, jednak najlepiej mu w temperaturze od 10 do 22 C.
- Światło
Przez cały rok potrzebuje dużo światła. Stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione latem. W słabszym, bezpośrednim świetle słonecznym może stać jedynie zimą.
- Podlewanie
Tylko wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża  przeschnie. Latem obficie, zimą oszczędnie.
- Wilgotność
Miejscowa wilgotność nie ma znaczenia, jak u większości sukulentów
- Nawożenie
U mocniej rozwiniętych roślin zdejmujemy kilkucentymetrową górną warstwę podłoża i zastępujemy świeżą. Nawozimy nawozem do kaktusów i sukulentów co 3 tygodnie, po rozpoczęciu okresu wzrostu.
- Spoczynek
Okres spoczynku trwa od października do lutego.
- Przesadzanie
Zatłoczone rośliny przesadzamy używając ziemi ilastej i około 1/3 części gruboziarnistego piasku, dla lepszego drenażu. Zalecana jest też mieszanka gliniastej ziemi darniowej i obornikowej z dużym dodatkiem piasku i żwiru.
Życzę radości z posiadania  tej magicznej rośliny.